Foto: Kristin Lidell

Ģimenei draudzīgs dzīves veids – zviedru dzīves veids
Salīdzinājumā ar citām valstīm ienākumu nodoklis Zviedrijā ir diezgan augsts. Liela daļa no nodokļu ienākumiem tiek novirzīta darba un dzīves līdzsvaram sabiedrībā ar domu, ka ikviens sniedz savu ieguldījumu, lai sabiedrība kopumā spētu sniegt ģimenei draudzīgus risinājumus ikdienā.

Valsts apmaksātas dzemdības 
Zviedrijā sievietes parasti dzemdē slimnīcā. Gandrīz visus izdevumus, kas saistās ar dzemdībām un uzturēšanos slimnīcā, sedz no nodokļu ieņēmumiem.

Apstākļi dzemdību nodaļās katrā slimnīcā ir citādāki. Dažas slimnīcas Zviedrijā nodrošina “viesnīcas”- slimnīcas nodaļas, kas vismazāk līdzinās slimnīcai. Tur, ja nepieciešams, jaunās māmiņas ar savu partneri var uzturēties divas vai trīs dienas pēc dzemdībām, lai medmāsas varētu uzraudzīt jaunās māmiņas veselību un aprūpēt jaundzimušos.

Bērnu kopšanas atvaļinājums – iespēja pavadīt laiku ar savu bērnu
Zviedrijā vecākiem ir iespēja doties 480 dienu ilgā apmaksātā bērnu kopšanas atvaļinājumā pēc bērna dzimšanas vai adopcijas. Tas ir augsts rādītājs pēc starptautiskiem standartiem un, iespējams, viens no spēcīgākajiem argumentiem, kāpēc Zviedriju uzskata par bērniem draudzīgu vietu.
Apmaksāts bērnu kopšanas atvaļinājums dod vecākiem iespēju savienot darbu ar ģimenes dzīvi. Bērna laišana pasaulē nenozīmē karjers beigas; tas ir tikai pārtraukums. Tas ne tikai veicina vienlīdzību, bet arī uzlabo ekonomikas rādītājus nacionālā līmenī, palielinot darba spēka potenciālu un līdz ar to arī valsts izaugsmi.

Dienas kārtībā – dzimumu līdztiesība 
Pastaigājoties par jebkuru pilsētu Zviedrijā, redzēsiet tēvus, kas stumj bērnu ratiņus un kafejnīcās vai parkos kopā bauda kafiju, vienlaikus barojot savu bērnu. Jā, Zviedrijā ir vieta gan „latte mammām”, gan „latte tētiem”. Kāda žurnāliste teica tā: „Vīrieši var darīt visu.”
Zviedrija, centienos panākt dzimumu līdztiesību, piešķir tiesības katram vecākam uz 240 dienām no 480 dienu ilgā apmaksātā bērnu kopšanas atvaļinājuma. Katram vecākam ir piešķirtas vismaz 90 dienas. Ja kāds no vecākiem izvēlas neizmantot šīs 90 dienas, tās nevar pievienot otra partnera atvaļinājuma dienu skaitam. Mūsdienās tēvi izmanto gandrīz 30 % no apmaksātā bērnu kopšanas atvaļinājuma. Šo rādītāju valdība cer uzlabot.

Nodokļu ienākumu apmaksāta izglītība no 6 gadu vecuma 
Zviedrijā vairums bērnu apmeklē pirmsskolu. Lielākoties vecāki izvēlas atsākt darba gaitas, kad bērnam ir apmēram 18 mēneši, tāpēc šajā vecumā bērni pirmo reizi dodas uz pirmsskolu. Ir noteikti pirmsskolas samaksas griesti, kas ir apmēram tādā pašā līmenī, kā bērna pabalsts mēnesī. 2019. gadā tas bija SEK 1 250 apmērā.
Zviedrijas iedzīvotājiem nav jāsatraucas par bērna izglītību: skola bērniem no 6 – 19 gadiem, sākot no pirmsskolas līdz pat vidusskolai, ir pilnībā apmaksāta. Vairumā skolu pat pusdienas tiek apmaksātas. Turklāt no nodokļu ienākumiem tiek nodrošināta bezmaksas augstākā izglītība studentiem no ES dalībvalstīm. Studiju maksu piemēro tikai studentiem no valstīm, kas nav ES / EEZ dalībvalstis.

Palikt mājās, ja bērns ir saslimis 
Ja vecākiem ir darbs Zviedrijā un kādā brīdī viņiem ir jāpaliek mājās, lai parūpētos par savu saslimušo bērnu, Zviedrijas sociālās apdrošināšanas aģentūra nodrošinās kompensāciju par bērnu līdz 12 gadu vecumam. Par bērniem vecumā no 12 – 15 gadiem ir nepieciešama ārsta izziņa.

Nodokļu ienākumi gandrīz pilnībā nosedz veselības aprūpi
Zviedrijas veselības aprūpes sistēmu gandrīz pilnībā sedz no nodokļu ienākumiem. No 20 gadu vecuma vizīte pie ārsta izmaksā apmēram SEK 100 – 300. Konsultācija pie speciālista izmaksā apmēram SEK 400. Ja 12 mēnešu periodā (tam nav jābūt kalendārā gada ietvaros) izdevumi par veselības aprūpi sasniedz SEK 1000, augsto izmaksu aizsardzības sistēmas (högkostnadsskydd) ietvaros līdz gada beigām tiks nodrošināta veselības aprūpe bez maksas.
Līdz 20 gadu vecumam veselības aprūpe Zviedrijā būtībā ir bez maksas ar nelielām izmaiņās atsevišķos apgabalos. Zobārstniecības pakalpojumi ir gandrīz pilnībā bez maksas līdz 24 gadu vecumam.

Bibliotēkas un literatūra bērniem 
Zviedrijā ir izteikta bērnu literatūras kultūra. Bibliotēkās ir pieejamas grāmatas bērniem dažādās valodās, kā arī vairākas ārpusskolas aktivitātes: gleznošana, rokdarbu un dziedāšana.

Zviedrijā ir dzimuši arī tādi pasaules slaveni autori kā Astrida Lindgrēna un Nobela balvas laureāte Selma Lāgerlēva, kas sarakstījušas bērnu literatūras klasiku.
Astrida Lindgrēna ir autore tādiem pasaulē pazīstamiem varoņiem, kā Pepija Garzeķe, un autores mantojums ir daudz plašāks par sarakstītajām grāmatām. Piemēram, Astridas Lindgrēnas pasaulē Vimmerbijā, pilsētā Zviedrijas dienvidos, atrodas Lindgrēnas tematiskās atrakcijas, klātienē baudāmi priekšnesumi, un tajā dzīvo grāmatu varoņi: Karlsons, kas dzīvo uz jumta un Lennebergas Emīls.

Bērniem draudzīgas publiskās vietas
No rampām bērnu ratiņiem līdz spēļu laukumiem un parkiem – Zviedrijā ir daudz ģimenei draudzīgu publisku vietu. Gandrīz visos iepirkšanās centros un bibliotēkās ir telpa, kurā pabarot mazos bērnus, un pārtinamais galds labierīcībās.

Daudzās bibliotēkās un muzejos ir atvēlēta īpaša vieta, kur var ērti novietot bērnu ratiņus. Restorāni nodrošina mazos apmeklētājus ar augstajiem krēsliem, kā arī iespēju pārtīt autiņus labierīcībās.

Dažās pilsētās Zviedrijā vecāki ar bērnu ratiņiem sabiedrisko transportu var izmantot bez maksas, iekāpjot autobusā pa plašajām, vidējām durvīm. Tas nozīmē, ka vecākiem nav jāatstāj bērnu ratiņi, lai pie vadītāju iegādātos biļeti.


Tulkots no https://sweden.se/society/family-friendly-life-the-swedish-way/

Copyright © Quarantine Dads Latvia 2022 All Rights Reserved


Developed by websoft.lv